Hanojská věž – Hra konce světa
Hanojská věž je hlavolam s jednoduchým principem, který dodnes fascinuje mnoho lidí. Vymyslel jej francouzský matematik Édouard LUCAS v roce 1883.
Dle pověsti se pod kopulí svatyně v Benáresu ( Váránasí ) , umístěné přesně uprostřed světa ,nachází bronzová deska, na níž stojí tři diamantoví trny, každý o délce lokte a šířce včely. Na jednom z těchto trnů umístil Brahma, když tvořil svět, šedesát čtyři kotouče z ryzího zlata. Největší kotouč se nacházel dole, na něm ležely postupně čím dál menší kotouče až k nejmenšímu umístěnému na vrcholu. Takto vznikla Brahmova ( Hanojská ) věž. Každý den a noc mniši z nedalekého kláštěra překládají kotouče z jednoho diamantového trnu na druhý podle neměnných pravidel. Ta říkají, že každý mnich může přesunout vždy jen jeden kotouč a může jej umístit jen tak, aby se vždy nacházel na větším kotouči. Až jednou bude dle těchto pravidel přeneseno všech šedesát čtyři kotoučů z trnu, na kterém je Brahma umístil, na jiný trn, pak se všechny trny, věž, svatyně a mniši obrátí v prach a celý svět bude zničen.
Tak či tak se nemusíme trápit brzkým koncem světa, protože i kdyby mniši přesouvali kotouče v souladu s pravidly nejúčinnějším způsobem, museli by udělat nejméně
18 446 744 073 709 551 615
pohybů. Za předpokladu, že každý pohyb zabere jednu vteřinu, celý pohyb by zabral přibližně šest milionů staletí, to je takřka šest set milionů let.
Chcete tuto věž zhlédnout ? Přijeďte do Větřkovic na Mezinárodní výstavu hlavolamů a jiných kuriozit do sálu KD !!!
A tak se chovejme k sobě, k okolí, k přírodě a naši Zemi tak, abychom ten konec světa zbytečně nezkracovali, podotýká autor návrhu tohoto hlavolamu, který je ojedinělý na celém světě a má ukázat, že mohou být i hlavolamy, na jejichž vyřešení nestačí ani miliony lidských životů !
Přeji Vám všem, našim návštěvníkům, krásnou budoucnost !!!